KATKA JUNGEROVÁ

5 jazyků lásky a děti

Skvělá knížka z pera známého Garyho Chapmana. Pokud jste četli autorovu prvotinu 5 jazyků lásky, už nejspíš víte, co čekat. Já jsem ji sice nečetla, ale knihu 5 jazyků lásky a děti jsem si vyloženě užila a slupla ji jako malinu. Líbila se mi jednoduchá myšlenka – existuje 5 jazyků, skrze které děti přijímají a chápou lásku: Fyzický kontakt, skutky služby, dárky, pozornost a slova ujištění.

Její největší benefit

Byl pro mě právě v tom pojmenování jazyků lásky. Pochopení forem, skrze které děti přijímají moji lásku, mi pomohlo zaměřit pozornost na to, co konkrétní dítě právě potřebuje, čím ho potěším, a posílím tak vzájemné porozumění a vztah mezi námi.

Kniha mi dala nahlédnout do toho:

  • Co je to bezpodmínečná láska a jak pomáhá ve výchově.
  • Kdy je obzvlášť důležitý fyzický dotyk.
  • Že chválit dítě je užitečné, ale musí se vědět, jak na to.
  • Co všechno může dítě vnímat jako vědomou pozornost.
  • Jak komplexněji nahlížet na dárky, jejich dávání a přijímání.
  • Že to, jak přistupuji ke skutkům, které dělám pro děti (vaření, oblékaní), je učí, jak budou v budoucnu vstřícní k ostatním oni.
  • A že když “nádrž lásky” dětí opět doplníme, odkloní to spoustu vzájemných problémů.

Mám ještě děti malé a, jak autor píše, ty potřebují všech 5 jazyků, v různých obdobích některé méně a některé více. Časem lze prý i poznat, který jazyk je u každého dítěte ten hlavní. Jsem zvědavá, jestli se to takhle u nás objeví. 

Ale už teď mám z nového pohledu velkou radost. Když je totiž například u nás doma jedno dítě nadšené z dárků, druhé je vůči nim chladné a potřebuje si se mnou spíš hrát, dokážu mnohem lépe uvidět ten rozdíl a dát důležitost tomu, co koho v danou chvíli nejvíc potěší. A to prostě chceš. Protože čím plnější „nádrž lásky“, tím míň problémů.

A nakonec jedno mínus

Na knížce mi neseděla jen jedna kapitola, a to o kázni. Autoři v ní hovoří o trestech (naštěstí ne přímo fyzických, ale spíše ve formě zákazů televize, příkazů, posílání do pokoje). I když je vidět, že se velmi snažili psát své rady a postřehy co nejjemněji k dětem, chybělo mi tady důslednější vysvětlení toho, že tresty vždy škodí vztahu mezi rodiči a dětmi. Upozorňují sice na jejich rizika, ale přímo je neodmítají. Tahle část v knize navíc působí až absurdně. Zbytek textu je totiž o lásce a citlivosti vůči dětem, milující péči, všímavosti a respektu.

Jinak je ale kniha naprosto skvělá, moc doporučuju a dávám 5⭐ z 5.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *